Avrupa'nın en popüler plajlarıAvrupa denince akla Akdeniz'in özgün plajları geliyor. Ancak, Akdeniz sahillerini, Karayip ya da Pasifik sahilleriyle karşılaştıramazsınız. Akdeniz onlara göre daha serin ve kumlar daha iri, neredeyse çakıllıdır. Palmiyeler de azdır.

Hiç bir şey Akdeniz'in yerini tutabilir mi? Sıcakkanlı insanları ve hesaplı tatil olanakları ile Akdeniz yeri ayrı... Üstelik Avrupa plajları denince de gözler bu güzel yöreye, efsanelere konu olmuş Akdeniz topraklarına çevrilir.

Kolocep Adası (Adriyatik Denizi)

Kolocep, Elafiti adalarından biridir ve Adriyatik'e bakar. Dubrovnik'in tam karşısında, Avrupa'nın en kuytu, bakir ve şirin plajlarından biridir. Avrupa'da Türkiye'dekileri saymazsak, bu denli orijinal ve sevilesi bir plaj da bulamazsınız. Brac Adası'ndaki Zlatni Rat (Altın Boynuz) plajı daha ünlüdür ama Kolocep'teki huzuru hiç bir yerde bulamazsınız. Ancak büyük oteller aramayın. Oraya yolunuz düşerse küçük bir pansiyonla yetinip, dünyaca ünlü deniz ürünlerinin tadını çıkarabilirsiniz! En iyi zamanları Mayıs-Eylül arasıdır. Deniz mevsimi Haziran ortasında başlar. Temmuz ve Ağustos'ta kalabalık olabilir.

Sidi Abdel Rahman ya da Mersa Matrouh

Mısır'ı sadece tarihi değil, doğal güzellikleriyle de tanımak lazım. İskenderiye'nin 127 km kuzeyinde, Akdeniz'e bakan yüzünde uzun bir sahil şeridi karşınıza çıkar. Beyaza çalan kumlar, çölü andıran bir sıcakla sarmalar sizi. Kendinizi bir Doğu masalında hissedersiniz. Sidi Abdel Rahman'da hem Doğu'ya özgü bir gizemle, hem de dünya standartlarında konforla buluşursunuz. Küçük otellerin de kalitesi yüksektir. İnsanlar sıcakkanlıdır, ortam rahat ve neşelidir. Mayıs-Ekim arası deniz sezonu açıktır. Nisan aylarındaki çöl rüzgarlarında tatil yapılmaz.

Korsika Adası

Fransa'nın meşhur adası, Akdeniz'de su sporlarıyla uğraşmak için en elverişli mekanları içerir. Sofistike, enerjik, canlı bir adadır. 600 millik bir sahili var ve burada bakir plajlar ve münzeviliğinize şans veren kuytu mağaralar bulabilirsiniz. Sessizlik arayanlar ve romantikler St Restitude'a, hareket ve eğlence arayanlar marinasıyla ünlü Port Vecchio'ya ve ünlülere rastlanabilen Palombaggia Plajı ve Santa-Giulia ve Golfe di Sogno'ya takılabilir. En iyi zamanları Mayıs-Eylül aradır. Ama Temmuz ve Ağustos'ta bütün Akdeniz plajları gibi çok sıcak olur.

Lampedusa Adası

İtalya'nın bu küçük adası Avrupa'dan çok Afrika gibidir. Kesinlikle otantiktir ve insanı hemen büyüleyiverir. Etkisinden kurtulmak zordur. Berrak denizi ve inanılmaz güzellikteki kıyılarıyla dalgıçları ve yüzücüleri cezbeder. Sahil kenarında bir dolu harika otel bulabilirsiniz. Ayrıca kamp alanları da önerilebilir. Akşam saatlerinde güzel müzikler eşliğinde dinlenebileceğiniz mekanlar sayıca çoktur. Temmuz, Ağustos aylarında hem şirin, hem de keyifli bir yer olur. İtalya'nın Empedocle Limanı'ndan feribotla, Palermo Havaalanı'ndan da uçakla gidebilirsiniz. Yazın Milan'dan da direkt uçuş vardır. Sakin bir tatil için Eylül ideal zamandır.

La Costa Verde (Sardunya Adaları)

Tiran Denizi'nde vahşi, bakir bir bölge! Doğa baş döndürücü bir güzellik sunar size ve yaşadığınız için, orada bulunduğunuz için şükretmeye başlarsınız... Costa Smeralda, bölgenin en gelişmiş tatil yörelerindendir. 5 yıldızlı otelleri bulunur. Ancak sakin bir tatil istiyorsanız, Santa Teresa di Gallura'ya gitmenizi öneririz. Palau'dan feribotla buraya ulaşabilirsiniz. Koylar ve kumsal sizi dinlendirir. Sezon Mayıs'tan Eylül'e kadardır.

Ve ötekiler

Tabii ki Türkiye sahillerinin yeri ayrı. Avrupa'daki öteki güzel plajlara gelince İtalya'nın Capri Adası'ndaki Fontelina'yı ve komşumuz Yunanistan'ın sahillerini de unutmamak gerek!