DUBAİ 'ye Gezi

DUBAİ BİLGİLERİ

Uçuş süresi : 4 saat( İyi yolculuklar)
Para birimi : Dirhem
Yüzölçümü : 3.885 kilometrekare
Saat farkı : Lütfen saatlerinizi 2 saat ileri alın
Resmi dil : Arapça fakat iş hayatında İngilizce konuşuluyor
Sıcaklık : Kışın 25-30 derece iken yazın 48 dereceyi buluyor .
Nüfus : Yaklaşık 900.000
Vize : Dubai, Türk vatandaşlarına vize uyguluyor, fakat bir otelden rezervasyonunuz varsa, vize almanız çok kolay oluyor.

ÖNEMLİ TELEFONLAR

Nasıl telefon edilir : 00+ 90+alan kodu+telefon numarası
Türk konsolosluğu : 314 788 Po box 9221 Dubai
Telefon kodu : 00 971 ve Dubai için 4

NEREYİ GEZSEK?

Nereden başlayıp nereyi anlatmak gerekir muamma konusu doğrusu. Cennetten bir köşe olan bu şehrin, yıllar önce uçsuz bucaksız bir çöl olduğunu düşünmek bile inanılmaz şaşırtıcı. Şimdilerde yeşil parkları, en iyi mimarlarla çalışmış olmanın verdiği muazzam mimari şölen, Jumarrah Bölgesi'nde ki lüks evler, modern plajlar, çölde safari yapma keyfi, at ve deve yarışı yapma heyecanı ile bu rüyalar ülkesinde geçireceğiniz tatilinizi unutamayacaksınız.

İkiz Minareli Camii ve Dubai Milli Müzesi'nde yapacağınız gezi sırasında Avrupai Dubai havasından çıkıp Arap kültürünü yaşamanız için muazzam yerlerdir.

Saat Kulesi
Dubai için anlatmak gereken önemli bir diğer yer ise, dünyanın ilk ve tek 7 yıldızlı oteli olan, "Burj Al Arap" ismi Arap Kulesi anlamına geliyor. Karadan 300 metre uzaklıkta, çelik ve camdan yapılmış bir otel. Görünüşü yelkenli bir yatı andırır. Bu mükemmel yapının iç dekorasyonu ise inanılmaz zenginliklerle doludur. Otelin banyo muslukları altından yapılmış, 50. katında özel bir helikopter pisti ve özel müşterilerini karşılayabilmek için, Rolls Rolce marka arabaları ve denizin üç kat aşağısında ise etrafı camla çevrili bir gazinosu var. Oyununuzu oynarken, deniz altı dünyasını keşfetme fırsatınız olacak.

NE ALSAK?

Sınırsız alışveriş

Dubai denince akla gelmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesi ise gönlünüzce alışveriş olmalıdır. Bu şehir için söylenen en güzel sözlerden bir tanesi de Dubai'nin tam anlamıyla bir "alışveriş cenneti" olduğudur. Çünkü burada vergi yok, gümrüksüz bölge ve bunlarla bağlantılı olarak almak isteyebileceğiniz birçok şeyi yüzde 60 daha ucuza satın alabiliyorsunuz. Özellikle elektronik eşyaların üzerinde gördüğünüz fiyatlara sakın şaşırmayın. Dubai'de pazarlık yapmanıza gerek yok! çünkü her mağazada fiyatlar aynıdır. Modern, geniş alışveriş merkezlerini gezerken kendinizi alışveriş cennetinde gibi hissedeceksiniz.

NE YESEK?

Dubai de, bütün dünya mutfaklarından lezzetleri bulabilmeniz mümkün. Özellikle büyük alışveriş merkezlerinde, otellerin restoranlarında ve şehrin hemen hemen her yerinde Japon, Hint, Çin yemeklerinden lezzetler bulabilirsiniz.

Dubai mutfağı ise, Türk yemek kültürüne hiçte yabancı olmayan bir mutfaktır. Yufka ile yapılan dürüm tavuk döner, etli pilav lezzetlerini bir de Dubai de denemelisiniz.

EĞLENCE ZAMANI

Dubai'nin eşsiz çöl ve deniz manzarasında balık keyfi yapmak isterseniz önerebileceğimiz en güzel yer tabii ki de Burj Al Arap olacaktır. Ayrıca Dubai'de istediğiniz her yerde içki bulamayabilirsiniz, arabayla 40 km uzaklıktaki "Ajman Emirliğine" gidip içkiyi buradan satın alabilirsiniz ya da büyük otellerin barında, restoranlarında içkinizi yudumlayabilirsiniz.

"Jumeria Beach" bölgesinde eğlence için çok sayıda bar ve restoran bulunduğu için bu bölgede gönlünüzce eğlenebilirsiniz.

Eğlence tarzınız, nostaljik bir ortamda müzik eşliğinde yemek yemek mi? Ya da bir diskoda sabahlara kadar dans etmek mi? Eğlence anlayışınız ne olursa olsun, Dubai çöllerinde mutlaka develerle gezi yapmalısınız. Belki de bu geziler sayesinde gerçek eğlenceyi keşfedersiniz.

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Birleşik Arap Emirliklerin de petrolün ucuz olmasından kaynaklanan bir nedenden dolayı, taksiler çok ucuz, konforlu ve çok fazla sayıda taksi olduğu içinde insanlar genellikle ulaşım için taksileri tercih ediyor.

Tabelaların bolluğu sizi şaşırtmasın!

Ayrıca yürüyerek bir yerden bir yere ulaşmak isterseniz çok sayıda tabela ile karşılaşacaksınız. Buda sizin yollarda kaybolmanızı engeller, Araplar, herhalde eski yıllarda çöllerde çok fazla kayboldukları için şehir içinde tabelalara bu yüzden oldukça önem veriyorlar.

İç: Kahve ve nargile iç
Gez: Jumeria Beach bölgesini gez
Gör: Modern otellerini gör
Eğlen: Plajlarında eğlen
Keyif al: Çölde safari yapmaktan keyif al
Satın al: Elektronik eşya satın al
Dikkat et: Gece birden düşen sıcaklık derecelerine dikkat et
Hayran kal: Burj Al Arap oteline hayran kal