Gökyüzü dalışı yapın :: Sıra Dışı Balayı

Aranızda küçükken uçtuğunu hayal etmeyen var mı? Gökyüzünde süzülmek, bulutların ve kuşların arasından aşağıda küçücük görünen evlere, ağaçlara ve insanlara bakmak...

Paraşütün getirdiği nimetlerden biri olan gökyüzü dalışı, namı diğer skydiving ile tüm bunlar mümkün.Üstelik bu muhteşem spor, genellikle iki kişiyle ya da gruplar halinde yapılıyor.

Dolayısıyla balayı için son derece uygun bir etkinlik. Yalnız 100 kilonun altında olmak şart. Dalıştan önce bir süre yerde eğitim alıyorsunuz. Bu eğitimde paraşütü ve diğer aletleri nasıl kullanacağınızı, havada dengenizi nasıl koruyacağınızı öğreniyorsunuz. İlk dalışlarda genellikle bir uzmanla dalmak gerekiyor.

Biraz deneyim kazandıktan sonra eşinizle dalışa geçip el ele tutuşarak yeryüzüne bakmanın keyfini yaşayabilirsiniz. İki kişiyle yapılan dalışa tandem adı veriliyor. Balayınıza çıkmadan önce tandem dalış eğitimlerine katılarak hazırlık yapabilirsiniz. Gökyüzü dalışı için gidilebilecek pek çok yer var. Türkiye'de skydiving'in merkezi Efes. Ülkemizde bu konuda eğitim veren tek yer Türk Hava Kurumu.

İsrail, Hawaii, Yeni Zelanda, Avustralya, Kanada ve Amerika'da gökyüzü dalışı yapılan pek çok destinasyon bulunuyor. Ayrıca bu ülkelerdeki turizm şirketlerinin birçoğu özel turlar ve hatta düğün paketleri sunuyorlar. Yani gökyüzü dalışı sırasında da evlenmek mümkün. Bu konudaki fiyatlar da oldukça çeşitlilik gösteriyor. 65 Euro ile 190 Euro arasında değişen fiyatlarla skydiving yapmak mümkün. Ortalama 800 Euro gibi bir para ödeyerek ise skydiving yaparken evlenebilirsiniz.