Büyükada GezisiBüyükada 9 adet adadan oluşan İstanbul Adalarının ilçe merkezidir. 5400 Km2 yüzölçümüne, 2000 yılı itibarı ile 7320 kişilik nufusa sahiptir.Bu nufus yaz aylarında 10 -15 katına kadar çıkmaktadır. Evlerin büyük çoğunluğu yazlık olarak kullanılmaktadır. İki tepeden oluşan Ada’nın kuzeyindeki İsa Tepesi (Hristos) 164 metre,güneyindeki Yüce Tepe (Aya Yorgi) ise 202 metredir.

Bitki Örtüsü
Büyükada’da yerleşim dışındaki bitki örtüsü, incelendiğinde, iğne yapraklı orman (Pinus brutia Ten.), Maki garik formasyonundan oluştuğu görülmektedir. Ada’da orman kuran tek ağaç türü Kızılçam’dır. Ada’da Kızılçam’ın Türkiye’deki doğal yayılış sahası içerisinde kuzey sınırında yer alması, oldukça sığ topraklar üzerinde yetişmiş olması ve yüzyıllar boyu insan tesirinde kalması, eğri, büğrü, fazla boylanmayan gövdeli ferdlerin oluşmasına sebep olmuştur.

Ada’da Kızılçam ormanı dışında görülen ikinci bitki tipi makidir. Maki Türkiye’nin Akdeniz bölgesindeki bitki toplumları içerisinde en karakteristik doğal vejetasyon tipidir. Ada’da oldukça boylu, sekonder tipte oluşmuş maki elemanları görülür. Yerleşim yerlerinde ise pek çok ekzotik bitki türü Ada’ya uyum sağlamış olarak görülür.

Emniyet
Adalar Emniyet Müdürlüğü Büyükada Karakol Meydanı‘ında bulunmaktadır. Herhangi bir sorununuz olduğunda emniyet müdürlüğüne başvurabileceğiniz gibi iskele binası içindeki polis departmanına da kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Adalar Emniyet Müdürlüğü Telefon: (0216) 382 60 36

Sağlık
Büyükada’da Adalar Devlet Hastanesi bulunmaktadır. Bu hastanede küçük çaplı ameliyatlar yapılabilmektedir. Daha büyük müdahaleler için hastalar Kartal Devlet Hastahanesine veya başka bir sağlık kuruluşuna sevk edilmektedirler.
Belediyeye ait ambulans tekne hastaları kısa sürede Kartal’a ulaştırmaktadır.
İlaç ihtiyacı için Ada’da 4 adet eczahane bulunmaktadır.

Büyükada Eczahanesi: Çınar Cd. No: 2 (0216) 382 67 56

Bir sağlık probleminiz olduğunda Turist Danışmaya (Information), Belediye Zabıtasına, Adalar Devlet Hastahanesi’ne müracaat edebilirsiniz.

Sinema
Büyükada’da 2 adet yazlık sinema bulunmaktadır. Bu sinemalar yaz sezonu boyunca açık olup, akşamları saat 22.00 de gösterime başlarlar. Genellikle her gün ayrı bir film gösterilir.

Plajlar
1- Nakibey Plajı : Maden semtinde olup, yürüyerek veya fayton ile gidebilirsiniz.
2- Kumsal Plajı : Kumsal semtindedir ve yürüyerek ya da fayton ile gidebilirsiniz
3- Yörükali Plajı : İskele yanından motorlu tekne seferleri vardır.
4- Prenses Plajı : İskele yanından motorlu tekne seferleri vardır, yürüyerek veya fayton ile de gidebilirsiniz.

Küçük Tur
İskeleden başlar. Çankaya caddesi, Nizam yoluyla Birlik Meydanına ulaşılır. Birlik Meydanından Rum Mezarlığı, Karacabey Koyu, Maden Yılmaz Türk Caddesi Yoluyla Çınar Meydanı ve iskeleye dönüş.

Büyük Tur
Küçük Tur’daki gibi Birlik Meydanına varılır. Buradan Büyük Tur tabelasının gösterdiği yola girilir. Ada’nın arkası dolaşıldıktan sonra Rum mezarlığından sonra Küçük Tur’daki yol takip edilerek iskeleye dönülür.

Her iki tura da yürüyerek, bisikletle ya da fayton ile çıkabilirsiniz. Faytonla çıktığınız taktirde elinizdeki haritaya dikkat ediniz.

Dil Burnu
Büyükada’nın batısında yer alan Dil Burnu 500 metre uzunluğunda 100 metre genişliğindedir. Kuzeyinde kalan kısımda Nizam (Değirmen) Koyu, güneyinde ise plaj ve tesislerin bulunduğu Yörük Ali Koyu bulunmaktadır. Yaz aylarında Ada’ya günübirlik gelenlerin en çok tercih ettikleri yerlerden biridir. Çam ağaçlarının altında piknik masaları vardır.