Sakarya,taraklı evler ve turistler

Turizmde marka olmak için kolları sıvayan Sakarya'yı geçen yıl 57 bin 645 yerli, 5 bin 32 yabancı olmak üzere toplam 62 bin 677 turist ziyaret etti. Tarihi Taraklı evleri, Acarlar Longozu ve doğa harikası yaylalara sahip Sakarya'da sadece bir tane 5 yıldızlı otel var.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, zengin bir turizm potansiyeline sahip Sakarya'yı 2007 yılında 57 bin 645 yerli, 5 bin 32 yabancı olmak üzere toplam 62 bin 677 turist ziyaret etti. 2004 yılında ise 66 bin 759 yerli, 9 bin 480 yabancı olmak üzere toplam 76 bin 259 turist Sakarya'yı ziyaret etmişti.

Önemli turizm potansiyeline rağmen Sakarya'da sadece turizm işletme belgeli 1 adet 5 yıldızlı, turizm yatırım belgeli 2 adet 4 yıldızlı, turizm işletme belgeli 3 adet 3 yıldızlı, turizm deneme işletme belgeli 1 adet 3 yıldızlı, turizm yatırım belgeli 2 adet 3 yıldızlı, turizm işletme belgeli 1 adet 2 yıldızlı, turizm yatırım belgeli 1 adet 1 yıldızlı, turizm deneme işletme belgeli 1 adet apart, turizm yatırım belgeli 1 adet butik olmak üzere toplam bin 765 yataklı 13 adet otel bulunuyor.

Sakarya'da turizm denince ilk olarak akla Taraklı evleri geliyor. Osmanlı döneminden kalma evleriyle ünlü Taraklı ilçesi turistlerin ilgi odağı oluyor. Bozulmamış sokak dokusuyla görenlerin hayran kaldığı Taraklı evlerinin bulunduğu yer SİT alanı olarak koruma altına alındı. Tarihi evler ve Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla Taraklı adeta bir kültür müzesi görünümünde. İlçede son yıllarda turizmde görülen canlılığın artması için 80 tarihi evle ilgili rolöve ve restorasyon çalışmaları başlatıldı. İlçede konaklama imkanının olmaması nedeniyle Sakarya Valiliği tarafından bir konak satın alınarak restorasyonuna başlandı.

Sakarya'nın Karasu ilçesinde bulunan Acarlar Longozu da tam bir doğa harikası. Dünya'daki 5 tane longozdan biri olan Acarlar'da 150'den fazla ağaç türü bulunuyor. Longoz; deniz seviyesi, göl, kumul ve orman eko sitemlerini bir arada barındıran dünyanın nadir tabiat köşelerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Hendek'teki Çiğdem yaylası ise turizmci, gezgin ve yazarlardan oluşan büyük bir jüri tarafından Türkiye'nin en güzel 10 yaylasından biri olarak seçildi. Sakarya'nın diğer doğal güzellikleri ise şöyle: Taraklı'daki Hark Kanyonu ve Karagöl Yaylası, Akyazı'daki Acella Yaylası, Akyazı'daki Sultanpınar Yaylası ve Keremali Yaylası, merkezdeki Poyrazla Gölü, Sapanca Gölü, Pamukova'daki İnönü Yaylası, Hendek'teki Dikmen Yaylası, Kocaali'deki Maden Deresi, Melen Ağzı, sahilleriyle dikkat çeken Karasu İlçesi.

Yeşil ve gölün iç içe geçtiği Sapanca İlçesi ise İstanbul'a yakın olmasından dolayı işadamları ve sanatçıların tercihi oldu. Birçok ünlünün Sapanca'da yazlık evi buluyor. Öte yandan, Sakarya'da turizmin gelişmesi için geçtiğimiz yıllarda bazı çalışmalar yürütüldü. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan Batı-Karadeniz Destinasyonu kapsamında Karasu, Kocaali ve Kaynarca sahillerinin tanıtım çalışmaları yapıldı. Ayrıca Sakarya, İpek Yolu Destinasyonu çalışmaları kapsamında yer alıyor. Son olarak Sakarya'nın turizm potansiyelinin hareket geçirilmesi için önceki gün Sakarya Üniversitesi'nde bir toplantı düzenlendi. Toplantıya katılan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Sakarya'nın turizmde marka olması için yol hatirtasının çizilmesi gerektiğini söyledi. İsen, yol haritasına göre yapılacak çalışmalarla Sakarya'nın 4 yıl içinde turizmde marka olacağını söyledi. İsen, turizmde istenen başarıyı elde etmek için herkesin çaba göstermesi gerektiğini belirtti.