Limni Gölü insanları büyülüyor .

Gümüşhane'nin en önemli turizm alanlarından biri haline gelen Limni Gölü için Çevre ve Orman Gümüşhane İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Rehabilitasyon Projesi ile bölge, turistlerin ilgi odağı haline geliyor.

Gümüşhane'nin Torul ilçesi Zigana köyü sınırları içinde bulunan Limni Gölü için hazırladıkları proje ile gölün çevre düzeni planının yapıldığını belirten Çevre ve Orman İl Müdürü Hayrettin Yıldırım, Limni'nin 20 yıllığına özel sektöre kiralandığını söyledi. Gölün ulaşım sorununu öncelikli olarak çözdüklerini kaydeden Müdür Yıldırım, “Gölle ilgili Milli Parklar Daire Başkanlığı olarak bir proje oluşturuldu. Proje kapsamında parka gelecek olanlar için sosyal tesislerin inşaatı gerçekleştirilerek ilk etapta tuvalet ve çocuk oyun parkı kuruldu. Gölün etrafında konaklama amacıyla çadır turizmi için 20'ye yakın çadır siparişi verildi. Gölün su kaynağı güçlendirilerek tahliye sistemi de gerçekleştirildi.

Proje kapsamında gölün etrafına kır gazinosu da kurulacak. Parkın işletmesi 20 yıllığına özel sektöre kiralandı. 10 Adet yeni kamelya da inşa ediliyor.” dedi.

Müdür Yıldırım, A Tipi Mesire yeri olarak tescillenen Limni Gölü'nün etrafına Bongolov tipi turistik tesislere müsaade edilmediğini de ifade etti. Limni Gölü'nün 20 yıllığına işletmesini alan Zigana Gümüşkayak işletme sorumlusu Ziya Eroğlu ise yaptığı açıklamada, tesislerine özellikle temmuz, ağustos ve eylül aylarında yoğun turist ilgisi olduğunu belirtti. Eroğlu: “Özellikle hafta sonları tesisimize yoğun ilgi oluyor. Trabzon'dan, Gümüşhane'den burayı bilenlerin akınına uğruyoruz. Zigana Kayak Tesislerine gelen turist kafileleri buraya da tur düzenliyor. Tesiste nezih bir aile ortamı oluşturduk. Aileleri rahatsız edecek hiçbir olaya burada izin vermiyoruz. İnsanlar çoluk çocuklarıyla burayı tercih ediyorlar. Serin dağ havası ve buz gibi suyuyla burası adeta bir cennet. Burayı bir kez görenlerde alışkanlık yapan bir özelliği var.

Restorantımızda her türlü et ürünlerimiz mangal lezzetiyle müşterilerimize sunuluyor. Yakında kaliteli çadırlarımızın da kurulmasıyla Limni Gölü çadır turizminin önemli bir merkezi olacak. Burayı hala bilmeyen Gümüşhaneliler var. Buna üzülüyoruz” diye konuştu.