Bayramda gezmek isteyenlere kültür turları alternatifleri

Kurban Bayramı’nda vatandaşları kültür turlarına çekmek için yarışan seyahat acenteleri, farklı gün, süre ve güzergahı kapsayan gezi programları sunuyor.

Bayramda iş stresinden biraz uzaklaşıp yurt içinde geziye çıkmak ve Anadolu’nun tarihi ve doğal güzelliklerini görmek isteyenler için çok farklı seçeneklerde turlar bulunuyor. Kurban kesmek isteyen vatandaşları dikkate alan seyahat acenteleri, farklı günlerde çıkış yapan, kalış süresi ve güzergah konusunda değişik alternatifi olan gezi programları hazırladı.

Buna göre, yakın mesafelere seyahat etmek isteyenlere yaşadıkları bölgedeki turlar, uzun gezi yapmayı düşünenlere 8-9 günlük turlar öneriliyor.

Örneğin, İç Anadolu’da yaşayıp, yakın çevrede tatil imkanı arayanlara en fazla önerilen yer: Kapadokya... Ihlara Vadisi’nden peri bacalarına, Hacı Bektaş Veli Dergahı’ndan yer altı şehirlerine, dizilere mekan olan Nevşehir’in ilçelerini 2-3 gün içinde görmeyi sağlayan “Kapadokya” turlarının mevsim şartları itibariyle en güzel tatil seçeneklerinden biri olduğu belirtiliyor.

Bunun yanında, Adana, Tarsus, İskenderun, Göreme Açıkhava Müzesi, Ihlara ve Derinkuyu gibi bir kaç destinasyonu içine alan 5 günlük “Kilikya-Kapadokya” turları bir diğer tavsiye edilen alternatif... Tarih, kültür ve eğlenceyi bir arada yaşamayı arzu edenlere ise Çorum, Hattuşaş, Alacahöyük, Amasya, Ihlara, Derinkuyu ve ve Zelve gibi yerleri içine alan, daha geniş kapsamlı “Galatya-Kapadokya” turları öneriliyor. Sema gösterisi izleme fırsatı sunan “Konya-Kapadokya” turu da seçenekler arasında yer alıyor.

Ayrıca, 3-4 gecelik “Galatya (Çorum)” turu ile Ankara’nın ilçesi Beypazarı’ndan başlayıp Mudurnu’da biten turlar da İç Anadolulular için yakın mesafeli bayram tatili imkanları arasında bulunuyor.

Kapadokya turlarının Ankara yanında İstanbul ve İzmir kalkışlı olanları da hazırlandı. Bu turlara katılmak isteyenlerin 199-399 YTL arasında bütçe ayırması gerekiyor.

AKDENİZ’İN HAVASINI KIŞIN KOKLAMAK...
Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşayanlar ile tatilde buralara gelmek isteyenler için bol aktivite imkanı sağlayan otellerin yanı sıra tur seçenekleri de var.

Örneğin, 3-4 gece konaklamalı turlarda, tekne gezintisi, Kemer Phaselis, Olimpos, Manavgat, Yörükköyü ve Sorgun görülecek mekanlar arasında yer alıyor. Bu turların fiyatı 299 YTL’den başlıyor. Bunun yanında bayram için Dalyan, Ölüdeniz, Kaya Mezarları, Batık Kent’in görülebileceği 3-4 gün süren “Likya” turu bulunuyor.

Tatilini, Türkiye’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki Pamukkale’de, 2-3 gün tarih, doğa ve termal su arasında geçirmek isteyenler için “Pamukkale”, Efes Antik Kenti, Milet, Apollon Tapınağı, Pamukkale gibi yerleri kapsayan “İonya Turları” ile Mersin’den başlayıp, Anamur, Adana, Tarsus ve İskenderun’u içine alan “Kilikya” turları Akdenizlilere gezi yoğunluklu bayram tatili sunuyor.

“Karya” turlarında Reşadiye Yarımadası, Datça, Dalyan, Caretta Carettalar, Gökova, İncekum, Kadırga ve Aşıklar Yolu gezilebilecek. Ayrıca, Edirne-Ayvalık, Assos-Ayvalık-Bozcaada turları Ege’nin doğal güzellikleri görmek isteyenler için...

BAYRAMDA SIRA GECESİ
Bayramda sıra gecelerine katılmak, Balıklı Göl’ü gezmek, Harran evlerini görmek isteyen vatandaşlara da kültür turlarının klasiklerinden “GAP” bu bayramda en fazla önerilen seçenekler arasında yer alıyor.

Sekiz gece konaklamalı bu turlarda, tek seferde Adana, İskenderun, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Mardin ve Diyarbakır görülebiliyor. Halfeti tekne turunun da dahil olduğu turların fiyatı 559 YTL’den başlıyor. “GAP” turları için farklı güzergah ile farklı kalkış günü seçenekleri sunuluyor.

“Roman Gecesi”ni yaşatan iki günlük Edirne-İğneada turu da ilginç turlar arasında... Edirne, Kırklareli, İğneada ve Dupnisa Mağarası başta olmak üzere bölgenin görülmesi gereken yerlerin gezildiğini turda, katılımcılar Edirne’deki “Roman Gecesi”ne de götürülecek. Tur fiyatı 177-199 YTL arasında değişiyor.

ŞEB-İ ARUZ TURLARI
Türkiye’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki önemli değerlerinden Safranbolu, yine bayram tatillerinin gözdelerinden... Bunun yanında, Safranbolu’nun da dahil olduğu tek seferde, Sinop, Ilgaz Dağı, Kastamonu ve Amasra’nın gezildiği turlar, tatilcilere Batı Karadeniz’in sonbaharını yaşatacak. Bazı turlarda yörük köylerine de uğranılacak.

Ayrıca Mevlana’nın ölüm yıl dönümü olan ve her yıl büyük bir ilgiyle takip edilen Konya Şeb-i Aruz törenleri için tur rezervasyonları da başladı. Bu yıl da oldukça görkemli yapılacak törenlere katılacaklara, Konya, Mevlana Müzesi, Akşehir, Nasrettin Hoca Türbesi, Karatay Müzesi, İnce Minare ve Alaattin Tepesi gibi yerler gezdirilecek.

“TELEFON TRAFİĞİ BAŞLADI”
Etstur Kültür Turları Müdürü Serdar Eşmeli, kültür turlarıyla ilgili şu anda yoğun bir telefon trafiği yaşadıklarını söyledi.

“Yolcularımız önce her acenteden bilgi alıyorlar, daha sonra yavaş yavaş kafalarına en çok yatan acenteyle seyahat etmek için şubelere gidiyorlar” diyen Eşmeli, rezervasyonların bir kaç hafta içinde başlamasını beklediklerini, ama “eski misafirlerinin şimdiden tatil rezervasyonu yapmaya başladığını” dile getirdi.

Eşmeli, vatandaşların daha çok kurban kesme ile tatile çıkmanın zamanlaması konusunda karar vermeye çalıştığı yönünde izlenimleri olduğunu belirterek, “Mesela Hacıbektaş’a gidip, Kapadokya turunda kurbanını orada kesen misafirler var. Konya’ya gidip, Mevlana’nın orada kesenler var. Bunlar daha çok arife akşamı çıkan turlara talep gösterip, oralara gidiyorlar” dedi.

Bayram Aralık ayına denk geldiği için tur sayılarını biraz sınırlı tuttuklarını açıklayan Eşmeli, “Ege ve Akdeniz bölgelerine çok fazla tur düzenlemedik. Daha çok yakın bölgelerde, Kapadokya, Pamukkale gibi 4 mevsim-12 ay çalıştığımız yerlere ağırlık vermeye çalışıyoruz. Ve Kilikya ile Amasya turlarına da yöneldik. İsteyen vatandaşlara Kapadokya, Pamukkale ve Safranbolu’ya her gün tur var” dedi.

Serdar Eşmeli, kültür turlarına ilginin fazla olmasını beklediklerini, bu yıl Şeb-i Aruz törenleriyle bayram birleştiği için “Konya’ya çok yoğun talep beklediklerini” bildirdi. Eşmeli, “Bu bayram, geçen bayrama göre biraz daha durgun geçer. Bunun sebebi de bu bayramda kurban kesilecek olması. İnsanlar daha çok evde kalıyor. Ama, bundan 5 yıl önce Şeker Bayramı Aralık ayına denk geldiği halde talep iyiydi. Bu nedenle bu durum periyottan çok, bayramın kendisiyle ilgili” diye konuştu.

“RAMAZAN’A GÖRE YÜZDE 50 DÜŞÜŞ”
Jolly Tour Kültür Turları Departman Müdürü Kerem Gökçe, turlara taleplerin şimdiden başladığını ama Ramazan Bayramı’ndakine göre yüzde 50 düşüş beklediklerini söyledi. Bunun mevsim şartları ile iki tatilin peş peşe gelmesi ve dünyada yaşanan ekonomik kriz nedeniyle vatandaşın temkinli olma isteğinden kaynaklandığını ifade eden Gökçe, “Yine de tur programlarını, bayramda kurbanını kestikten sonra tatil yapmak isteyenlere göre ayarladık. Ancak tatil süresi henüz belli olmadığı için turlar kısa turlar şeklinde oldu” dedi. Gökçe, tur operatörü olarak bayram için çıkış zamanına göre 48 destinasyona kültür turları yapacaklarını anlatarak, turlarda daha çok Kapadokya, Pamukkale, GAP, Batı Karadeniz ve Kilikya’ya ilgi beklediklerini, yoğunluğun bu turlarda artacağını dile getirdi. Turlar arasında “Atatürk’ün Ayak İzleri” adıyla Samsun, Amasya ve Sinop’u kapsayan gezinin de bulunduğunu belirten Gökçe, Şeb-i Aruz törenleri nedeniyle Konya’ya talebin bu dönem yoğunlaşacağını kaydetti.

Hey Travel Trends Kültür Turları Müdürü Barış Meletlioğlu, bayramda kültür turu yapmak isteyenlere, tam 30 farklı paket tur hazırladıklarını söyledi. Bu turların sürelerinin 2 ile 4 gün arasında değiştiğini ve fiyatlarının 129 YTL’den başladığını belirten Meletlioğlu, “Edirne’den Mardin’e kadar, tarih ve kültür mirasının keşfinin yanı sıra, ‘Roman’ veya ‘Sıra’ gecelerinde sınırsız eğlence sunan farklı tur seçenekleri bayramda tatile gitmek isteyenleri bekliyor” dedi. Meletlioğlu, bayram için taleplerin şimdiden gelmeye başladığını dile getirdi.