Pasaport için gerekli belgeler nelerdir?


Normal pasaportlar için...

İstenilen belgeler...

*Pasaport Form Dilekçesi
*Nüfus Cüzdanının aslı
*4 adet (4,5 x 6 ebatında) vesikalık fotoğraf (temditlerde 2 adet).
*Reşit olmayanlar için muvafakatname.
*İşçi meşruhatlı veya işçi ailesi meşruhatlı pasaport almak isteyenlerden yurtdışında geçimlerini sağladıklarının belgelendirmeleri için İş ve İşçi Bulma Kurumu'ndan alacakları belge.
*Öğrenci meşruhatlı pasaport almak isteyenlerden yurtdışına öğrenim için gideceklerini belgelendirmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim Genel Müdürlüğü'nden alacakları belge.
*Pasaport cüzdan bedeli.

Pasaport yerine geçen belgeler

*Pasavan
*İdari Mektup
*Gemi adamı Cüzdanı
*Uçak Mürettebatı Belgesi
*Demiryolu Personeli Kimlik Belgesi
*Hudut Geçiş Belgesi
*Seyahat Belgesi
*Mültecilere Mahsus Seyahat Belgesi

Pasaport alırken dikkat edilecek hususlar

*Vize başvurusu yapılacak pasaportun sahibi tarafından mutlaka imzalanmış olmalıdır.
*Vize başvurusu yapılacak pasaportun en az altı ay geçerlilik süresi olması gerekmektedir.
*Dışişleri bakanlığının konsolosluklara göndermiş olduğu genelge doğrultusunda, pasaportların yalnız vizeler yazan bölümüne vize basılmaktadır.
*Döviz ve gümrük kayıtları ve açıklamalar yazan bölümlere vize uygulanmamaktadır. Bu nedenle vize sayfaları dolu pasaportların yenilenmesi gerekmektedir.

Kaybolan pasaportlar

Alınan pasaportun kaybolması halinde vakit geçirilmeden mahallin polis makamlarına müracaat edilmesi gerekmektedir.
Alınan pasaportun kaybolması halinde vakit geçirilmeden mahallin polismakamlarına müracaat edilmesi gerekmektedir. Böylece kaybolan pasaportun, ilgisiz ve kötü niyetli kişilerce kullanımının önüne geçilmesi amacıyla hudut kapılarımızda bulunan bilgisayarlara kaydedilmesi sağlanacaktır. Kayıp pasaport için müracaat edilmemesi halinde ise, pasaport ilgisiz ve kötü niyetli kişilerce kullanılırken yakalandığında pasaportun gerçek sahibi de adli işleme konu olacaktır.

Çift uyruklu TC vatandaşları

Çift uyruklu TC vatandaşlarımız Türkiye'ye giriş-çıkışlarında ve Türkiye'de bulundukları süre içinde TC vatandaşı gibi işleme tabi tutulurlar.
TC vatandaşlığını muhafaza edip de aynı zamanda başka bir devlet vatandaşı olanlar Türkiye'ye giriş ve çıkışlarında TC pasaportu ibraz etmek zorundadır. Ancak istemeleri halinde ikinci ülke pasaportlarına da giriş-çıkış damgası vurulabilir. Çift uyruklu vatandaşlarımıza Türkiye'ye girebilmeleri için vize verilmesi söz konusu değildir.

Yeşil pasaport sahipleri

Genel olarak Yeşil Pasaport'lara vize istenmemektedir. Ancak, ABD, Bulgaristan, İngiltere, İsveç, Kanada, Portekiz, Rusya, Yunanistan,Yeşil pasaport sahiplerinden de vize istemektedir.