Eskişehir-TCDD Eskişehir Müzesi

Türkiye demiryolları ile ilgili önemli bilgilere ve eserlere yer verilen TCDD Eskişehir Müzesi, Eskişehir dışında Ankara ve İzmir'de de hizmet veriyor. 1998 yılında hizmete açılan TCDD Eskişehir Müzesi, Eskişehir Tren Garı binasının bulunduğu alanda yer alıyor.

Müzenin faaliyete geçmesi ise 1908 yıllarına uzanıyor. O dönemde yapılan eski bir sobanın garı ziyaret edenler tarafından ilgiyle karşılanması, müzenin açılma fikrinin ortaya çıkmasına neden olmuş. Bu fikirle kapılarını açan TCDD Eskişehir Müzesi, 150 yıldan uzun bir süredir faaliyette olan Türk demiryolculuğunun tarihini anlatan önemli müzelerden biri olmayı başarmış durumda.

Müzenin içerisinde ise pek çok demiryolu aracı sergileniyor şuan da. Sergilenen bu araçlardan en dikkat çekenleri ise buharlı lokomotifler, tarihsel kişilere ait eşyalar, telgraf makineleri ve pullar…

Eğer yolunuz Eskişehir'e düşerse, tarihe tanıklık edebileceğiniz bu kıymetli müzeyi ziyaret etmeyi lütfen ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.