Çanakkale-Melek Hanım Çiftliği

Şimdilerde harap durumda bir taş bina kalıntısı olan Melek Hanım Çiftliği, Soğanlıdere Vadisi girişinden itibaren yaklaşık 1 km sonra, yoldan 40 metre içerideki bir yamacın altında, Sapan Dere kenarında bulunuyor.

Melek Hanım Çiftliği'nin tarihimiz açısından oldukça önemli bir yeri var. Şöyle ki; 25 Nisan 1915 sabahında başlayan Çanakkale Kara Muharebeleri ile birlikte, cephe gerilerinde yer alan bölgelerde pek çok yaralı askerimiz bulunuyordu. Yaralı askerlerimiz için hizmet vermesi gereken sağlık birimlerinin oluşturulması ve acilen organize edilmesi gerekiyordu. İşte bu gereksinim doğrultusunda var oldu Melek Hanım Çiftliği.

Seddülbahir Cephesi'nden sevk edilen yaralılar için kurulan Melek Hanım Çiftliği, yeterli düzeyde sargı yerine sahip olması nedeniyle bölgede hizmet veren ilk revir olma özelliği taşıyor. Daha sonrasında ise Melek Hanım Çiftliği'nde kurulan revirin kapasitesi arttırılmış. Hatta yakın çevresinde de bir sahra hastanesi kurulmuş.

Eğer yolunuz Çanakkale'ye düşerse, Melek Hanım Çiftliği'ni de mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.