Çanakkale-Değirmen Burnu Tabyası

Kilitbahir Köyü'nün girişinde, Eceabat'ın 3 km güneyinde yer alıyor Değirmen Burnu Tabyası. Günümüzde tabyanın bulunduğu alan, askeri alan olarak kullanıldığı için ziyarete açıl değil maalesef. Alanın girişinin tam karşısında ise İstihkam Yüzbaşı Tahir Bey Anıtı bulunuyor.

1894 yılında bizzat II. Abdülhamit'in emriyle yaptırılan Değirmen Burnu Tabyası'nın, 1915 Çanakkale Muharebeleri'nde 7 adet boneti bulunuyordu. Savaş sırasında tabyada kullanılan toplar, Alman Krupp markasına aitmiş.

Dış görünüşü doğal çevreye uyum sağlayan küçük tepeciklerden oluşan Değirmen Burnu Tabyası'nın, kesme taştan yapılan ve üzerleri tonoz sistemiyle örtülen dikdörtgen şeklindeki odaları (bonet) cephanelik olarak kullanılmış. Değirmen Burnu Tabyası'nın bulunduğu yerde, bir de kışla binası yer alıyor. Kışla binasıyla tabya aynı dönemde yapılmışlar.

Değirmen Burnu Tabyası ve kışla binası, şu an Çanakkale Boğaz Komutanlığı'na bağlı olan 3. Deniz Piyade Taburu tarafından kullanılıyor. Her iki yapı da, 14 Kasım 1980 tarihinde Kültür Bakanlığı tarafından Korunması Gereken Kültürel Varlık olarak tescil edilmiş.