Çanakkale-Çanakkale Kent Müzesi

19. yüzyılın sonlarına doğru iki katlı olarak inşa edilen Çanakkale Kent Müzesi, yapıdığı ilk sırada altı katı dükkan, üst katı ise ev olarak kullanılmaktaydı.

Çanakkale'ye özel mimari dokularla yapılmış olan binaya 1930'lu senelerde bir kat daha eklenip 6 yıl sonra Emek Otel olarak hizmet vermeye başlamıştır. 2004 yılında ise Çanakkale Belediyesi binayı satın almıştır ve Çanakkale Kent Müzesi olarak hizmet vermesi için çalışmalara başlanmış olup; 2009 yılında müze halka açılmıştır. Çanakkale Kent Müzesi'nin girişi sergi salonu olarak kullanılmaktadır. Birinci katında kent kimliğini anlatan bilgiler ve eşyalar bulunmaktadır. Üst katında ise kent kültürü ve tarihi ile ilgili etkinlikler, konferanslar ve söyleşiler yapılmaktadır.

Çanakkale tatilinizde bir yandan deniz, bir yandan sıcacık güneş günlerinizi doldurup tüm yorgunluğunuzu alırken; diğer taraftan tarihin önemli olaylarına tanıklık etmiş bu şehri keşfe çıkabilirsiniz. Çanakkale Kent Müzesi'ni ziyaret ettikten sonra; Çanakkale Deniz Müzesi'ni, Aynalı Çarşı'yı, Bayraklı Baba'yı, Çimpe Kalesi'ni ve Parion Antik Kenti'ni gezi listenize ekleyebilirsiniz.