Çorum-Çorum Müzesi

Çorum'un köklü tarihinin bir özetidir Çorum Müzesi. Şehrin sınırları içerisinde bulunan antik kentlerdeki arkeolojik kazılarla ortaya çıkarılan her eser müzede yerini almıştır.

Şehrin merkezinde olan müze, Cengiz Topel Caddesi, Gülabi Bey Mahallesi'nde bulunmaktadır. Alacahöyük, Boğazköy, Ortaköy, Eskiyapar, Pazarlı, Kuşsaray, Alişar höyüklerinden çıkarılan arkeolojik eserlerin yanı sıra müzenin etnografik eserler bölümü de vardır.

Hellenistik, Roma, Bizans, Hitit, Frig, Kalkolitik, Eski Tunç dönemlerine ait olan sikkeler, seramikler, gözyaşı şişeleri, heykelcikler, sütun başlıkları, meyvelikler, kalıplar, ağırşaklar, mühürler, kaplar, vazolar, taş-bronz el baltaları ve mızrak uçları müzenin birer eşsiz parçalarıdır. Çorum Müzesi'nin etnografya bölümünde ise, şehrin yöresinin özelliklerini yansıtan kilimler, halılar, kadın giysileri, takı ve süs eşyaları sergilenmektedir.

Çorum Müzesi'nin bahçesindeki birçok kalıntıyı inceledikten sonra müzenin içindeki birbirinden eşsiz eserler sizleri bekliyor olacak. Yapacağınız ziyarette, her dönemden izlere tanık olmak sizlere eğlenceli bir gün yaşatacak. Çorum gezinizde; Alacahöyük Tarihi Milli Parkı'nı, Boğazköy Müzesi'ni, Kandiber Kalesi'ni ve Hattuşaş Antik Kenti'ni keşfetmeyi unutmayın.