Kayseri-Kültepe Örenyeri

Kayseri'de bulunan Kültepe, yapılan her kazılarda ilgi odağı olmayı başarmış önemli bir yerleşim alanıdır. İl merkezine 21 kilometre uzaklıktaki Kültepe, Karahöyük Köyü yakınlarında bulunmaktadır. M.Ö. 2000'li yıllara dayanan köklü tarihiyle birlikte, aynı zamanda Hititlerin ilk kurduğu şehir olarak bilinir.

Kayseri Kültepe'da yapılan ilk araştırmalar 1800'lü yıllarda olup en eski yazılar ortaya çıkarılmıştır. 1948 yılında Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından yapılan arkeolojik kazılar ise Özgüç'ün ölümünün ardından hala devam etmekte olup; Asurca çivi yazıları çözülmüş ve Kültepe tabletleri gün yüzüne çıkarılmıştır. Karum ve Höyük alanlarından çıkarılan resmi ve dinsel yapılar, dükkanlar, evler ve atölyeler açık hava müzesi adı altında sergilenmektedir. Birçok dönemde önemini koruyan Kültepe, aynı zamanda turistik bir gezi alanıdır.

Kayseri gezinizde ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri olan Kültepe, sizin için hem eğlenceli hem de bilgi dolu bir tarihi gezi olacak. Ardından; Sultan Sazlığı'nı, Şahruh Köprüsü, Kayseri Kalesi'ni, Kapuzbaşı Şelalesi'ni ve Kayseri Arkeoloji Müzesi'ni gezi listenize ekleyebilirsiniz.