Bingöl-Bingöl Yüzen Ada

Bingöl Yüzen Ada, Bingöl'ün Solhan ilçesine bağlı Hazarşah Köyü'ndeki Turna Gölü'nün üzerinde bulunuyor. Halkın, gölün çevresindeki uzun ve sık otları yakmasıyla keşfettiği Bingöl Yüzen Ada, olağanüstü bir tabiat olayı olarak görülüyor.

Turna Gölü'nün üzerinde, toprak parçalarının ayrılmasıyla oluşan, birbirinden ve zeminden bağımsız 3 adacık bulunuyor. İşte bu adacıklara halk Yüzen Ada ismini vermiş. Her bir adacığın çapı 10'ar metre. Bingöl Yüzen Ada, itilerek bir sandal misali hareket ettirilebiliyor. Hatta rüzgarın etkisiyle bile gezebiliyorlarmış gölün üzerinde.

Bingöl Yüzen Ada, ülkemizdeki yüzen adaların en büyüğü aynı zamanda. Şimdilerde bu adacıklar, Yüzen Adalar Tabiat Alanı olarak, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce koruma altına alındı. Bununla birlikte Solhan Kaymakamlığı da, Turizmin Anahtarı Yüzen Ada Projesi'ni hayata geçirdi.

Tüm bunların yanı sıra Bingöl Yüzen Ada'da, 2013 yılında 1. Yüzen Ada Doğa Coşkusu isminde bir festival de gerçekleştirilmiş.

Eğer yolunuz Bingöl'e düşerse, Bingöl Yüzen Ada'yı da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.