Artvin-Satlel Kalesi

Doğal güzellikleri kadar tarihi mekanlarıyla da unutulmaz bir Doğu Karadeniz yolculuğu sunan Artvin,yerli turistler kadar yabancı turistler tarafından da yoğun ilgi görmektedir.

Cennetten küçük parçalar sunan Artvin'de doğanın içindeki tarihi yapılara da şahit olabileceğiniz bir yer. Bu sayfamızda şehrin eski kalıntıları arasındaki Satlel Kalesi'nden bahsedeceğiz. Eğer yakın bir zamanda Artvin'e gidecekseniz Satlel Kalesi'ni gezebilirsiniz. Kale, Şavşat'ın 2 kilometre uzaklığındaki Söğütlü Köyü'nde bulunur ve kolay bir ulaşım yoluna sahiptir. Moloz taştan yapılan kale, Bagrat Krallığı tarafından inşa edilmiştir. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, IX. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir.

Evliya Çelebi Seyahatname adlı kitabında bu kaleden bahsetmiştir. Günümüzde harap bir halde olmasına rağmen bizce hala görülmeye değer bir yapıdır ve sizin de gezinize mutlaka dahil olmalıdır.

Şehrin turizm bölgeleri arasındaki Papart Vadisi, Ferhatlı Kalesi, Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sayfalarımızı tıklayarak Artvin'in gezilecek yerleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Artvin, her köşesine gizlediği tarihi ve doğal mekanlarıyla sizleri bekliyor.