"İstanbul 2010" yurtdışı atağında


İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti, dünyanın önde gelen uluslararası etkinliklerinde gerçekleştireceği farklı tanıtım projeleriyle yurtdışı tanıtımlarına yeni bir soluk getiriyor. 14 Haziran–22 Haziran tarihleri arasında Almanya’da düzenlenecek Bonn Bienali; 14 Haziran–14 Eylül tarihleri arasında ise İspanya’da gerçekleştirilecek Zaragoza EXPO 2008 etkinliklerinde özel projelerle yer almaya hazırlanan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti, dünyanın dört bir yanından binlerce ziyaretçiye ulaşacak.

Bu yılki konusu “Boğaziçi” olan Bonn Bienali’nde, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti hazırladığı “Boğaziçi” konstrüksiyonuyla, izleyicilere eşsiz bir “Dijital Boğaziçi Turu” keyfi yaşattıracak. Projeksiyon sistemiyle yansıtılacak İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi’nin, Bienal’in atmosferine uyumlu, yaratıcı bir biçimde tanıtılması hedefleniyor. 3. kez düzenlenecek olan Bonn Bienali’ni hafta boyunca farklı ülkelerden 10 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

İspanya Aragon Özerk Bölgesi’nin başkenti Zaragoza’da gerçekleştirilecek EXPO 2008 etkinliğinde ise, yine farklı bir içerikle tanıtım faaliyetleri sürdürülecek. “Su ve Sürdürülebilir Gelişim” temasıyla düzenlenen Zaragoza EXPO 2008’de, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi’nin tanıtımı, ‘İstanbul’un ev sahipliği yaptığı farklı medeniyetlerin gelişiminde suyun rolü’ konsepti üzerine kurulu olacak. Üç ay sürecek Zaragoza EXPO 2008 boyunca, İstanbul’da su ve su yapılarının hikayesi özel hazırlanan broşür ve duvar panosuyla anlatılacak. 100’ün üzerinde ülkenin temsilcilerinin katılımcı olarak yer alacağı Zaragoza EXPO 2008’e, 5 milyon ziyaretçi bekleniyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti, geçtiğimiz günlerde Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısının ardından yoluna hızla devam ediyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Eyüp Özgüç, İstanbul 2010 projesinin yurtdışı tanıtımında atağa geçildiğini ifade ederek, önümüzdeki dönemde dünyanın önde gelen fuarları, kültürel etkinlikleri ve kongrelerinde çarpıcı tanıtım projeleriyle yer alacaklarını söyledi. Özgüç, sözlerine şöyle devam etti:

“İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi’ni, yaratıcı ve farklılığımızı vurgulayan bir anlayış çerçevesinde yurtdışında pek çok farklı noktada on binlerce kişiye ulaştırmayı hedefliyoruz. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti’nin tanıtımı pek çok koldan gerçekleştirilecek. Bonn Bienali ve Zaragoza EXPO 2008, kültür turizmine yönelik tanıtım faaliyetlerimizin en güzel örnekleri arasında yer alıyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi’nin yurtdışı tanıtımında ses getirecek farklı stratejiler izlemeyi ve 2010 yılında İstanbul’u, kültür-sanatın, mimarinin, kent yaşamının en güzel örneklerini görmek ve bir dünya metropolünün canlılığını ve çok renkliliğini yaşamak isteyenlerin buluşma noktası olarak konumlandırmayı amaçlıyoruz.”

14.06.2008