İstanbul'un 80 bölgesinden denize girilebilir...İstanbul kıyıları

Akdeniz gibi oluyor...

HAVALARIN ısınmasıyla birlikte vatandaşlar serinlemek için kendilerini denize veya havuza atıyor. Dünyanın kalabalık metropol şehirlerinden biri olan İstanbul, kıyı kirliliği de gündemde. İstanbul'un 157 bölgesinden ancak 87 noktasından denize girilebilir çıktı. En ilginç olanı ise 55 bölgede ise temizlik bakımından uluslararası "mavi bayrak" standartı alacak nitelikteki temizlik kriterlerine sahip olduğu ifade edildi. İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, İstanbul'un Avrupa ve Anadolu yakasında 157 noktada yaptıkları deniz suyu ölçümlerinde, 87 noktanın denize girilebilir olduğunu, bunlardan 55 noktanın ise deniz temizliği açısından “mavi bayrak” kriterlerinde çıktığını bildirdi. Dursun Ali Çodur, şunları söyledi: “ Adalar, Tuzla, Pendik, Kartal, İdealtepe, Kilyos, Ağva, Büyükçekmece, Kireçburnu, Anadolu Feneri, Poyraz, Küçüksu, Moda, Caddebostan, Suadiye, Bostancı, Arnavutköy, Bebek ve Kuruçeşme'nin de aralarında olduğu 55 nokta, deniz temizliği açısından 'mavi bayrak kriterlerini' taşıyor,” Çodur, Küçüksu'nun, su kalitesi açısından mavi bayrak kriterine geldiğini, bu yaz Küçüksu Plajı'nın da hizmete gireceğini kaydederken, Tarabya da ise denize girilemeyeceğini altını çizerek belirtti. İSKİ tarafından yapılan ölçümler sonucu denize girilebilir noktalar şunlar:

“Avrupa Yakası: Büyükçekmece, Küçükçekmece, Sur dibi Topkapı kavşağı, Samatya Sur içi, Ahırkapı, Sarayburnu, Karaköy, Salıpazarı, Fındıklı, Dolmabahçe, Beşiktaş, Ortaköy, Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek, Rumeli Hisarı, Rumelihisarı İskele, Kireçburnu, Rumeli Kavağı 'Altınkum Plaj', Askeri Plaj.
Anadolu Yakası: Tuzla Deniz Harp Okulu, Tuzla Ankara Su Sporları, Tuzla Mendirek, Pendik'te 4 nokta. Kartal İDO, Maltepe, Küçükyalı, İdealtepe'de 2 nokta, Altıntepe, Bostancı İDO Çamaşırcı Deresi, Bostancı Turşucu Deresi, Suadiye'de 2 nokta, Caddebostan'da 2 nokta, Çiftehavuzlar, Fenerbahçe'de 3 nokta, Kalamış Marina, Moda, Kadıköy İnciburnu, Haydarpaşa, Harem, Üsküdar, Kuzguncuk, Nakkaşbaba, Kandilli, Küçüksu, Anadolu Kavağı, Poyraz'da 2 nokta, Anadolu Feneri, Kınalıada, Burgazada, Büyükada ve Sedefadası'nda 17 nokta. Ağva Yeşilçay ve Pot Deresi, Kilyos'ta 3 nokta, Gümüşdere Plajı, Karaburun Plaj ve Karaburun Dalgakıran, Silivri bölgesinde Güzelce Marina, Kumburgaz.” Ölçümlerde Celaliye ve Selimpaşa ile yeni hazırlanan plajı Haziran ayında açılacak olan Florya Menekşe, denize girilebilecek kriterlerde çıkmadı.Kaynak: Milliyet