Tatil dönüşü strese girmeyin...


ERKEN tatile çıkanların izinleri bitti. "İzin ne çabuk bitti... Şimdi işin gücün yok çalışmaya gideceksin" diyerek kendi kendimize konuşmaya başlarız. İşte bu konuşmanın stres başlangıcıyla birlikte depresyona doğru yönelme göstermektedir. Uzun tatil döneminden sonra tekrar çalışma hayatına dönmek, kişide bazı uyumsuzluklara neden olabiliyor. Uzmanlar, ''Tatil, kişinin farklı yaşama isteğini körükler.

Tatilini değişik aktivitelerle geçiren kişi, tatil dönüşü tekdüze, heyecansız yaşantısına tahammül edemez' diyor.
Sahte cennet olan tatil bitti. Bir an kendinizi boşlukta hissetmeye başlarsınız. Yola çıktığınızda yolun kalabalık olması özellikle kentte yaşayanlar trafik sorunuyla karşılaşmaya balarlar. Bunun yanısıra ses ve gürültü insana batar hale gelir. İşte bunun yanısıra kişilerin tartışmaları ve kavgaları sonucunda sinirleri oldukça yıpratır. İşe döndüklerinde bu olumsuz duygularını dışa vurduklarını belirten uzmanlar, ''Bu olumsuz duyguların olmaması için kişiler hafta sonlarını değerlendirmeli, günlük yaşama küçük heyecanlar serpiştirmeli.

Ayrıca kişinin alışılagelmiş günlük yaşantısında kendisini rahatsız eden nedenlerin neler olduğunu bulup çıkarması ve farkına varması da çok önemli' diyor. Tatilin bittiğini hiç bir zaman düşünmemeli. Bunu sürekli haftalık izinlerinde tatildeymiş gibi yaparsa sendrom veya sorun yaşamaz.