Tatilinizin kabusa dönmesini önleyin

Uzmanlar, yaz tatiline çıkanların kabus dolu günler geçirmemesi için alacakları basit tedbirlerle riskleri önlemesinin mümkün olduğunu belirtiyorlar. Deniz, havuz ve kumla birlikte cilt hastalıkları, üreme sistemi, göz ve bağırsak enfeksiyonları bulaşabiliyor. Kirli sulara girmemek ve deniz sonrası mutlaka duş almak gerekiyor.

bilgilere göre uzmanların tavsiyeleri şöyle:

"- İçme - kullanma suyuna dikkat: Kirlenme ihtimali olan suları kullanmak gerektiğinde mutlaka dezenfekte özelliği olan tabletlerle kullanılabilir hale getirilmeli.

- Gıda zehirlenmeleri: Özellikle süt, dondurma, krema, tavuk eti, mayonez gibi yiyecekler birkaç saat içinde hastalandıracak miktarda mikroorganizma üretebilir. Bulantı, baş dönmesi ya da başağrısı gibi gıda zehirlenmesi şikayetlerinde hemen doktora başvurulmalı.

-Güneş çarpmaları: Hava alabilir bir giysi ve gözlük kullanılmalı. Halsizlik, ateş, bulantı, gibi belirtiler ortaya çıktığında doktora gidilmeli.

- Böcek ısırmaları: Sıtma, sarı humma, şark çıbanı, tifüs gibi hastalıklara yol açabilir. Uygun sinek ilaçları, cibinlik, sinek kovucu kremler hayat kurtarıcı olabilir."


Kaynak : İHA