Yüzerken kulağınıza dikkat edin!

Yaz mevsiminin gelmesi ve yüzme sezonunun açılması ile birlikte en sık karşılaşılan problemlerden biri de kulak tıkanıklıklarına bağlı işitme kayıpları ve dış kulak yolu enfeksiyonları...

Kulak tıkanıklıklarına bağlı işitme kayıpları da dış kulak yolu enfeksiyonları da yüzerken veya duş alırken dış kulak yoluna su kaçması ile oluşur. Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz bölümünden Dr. Murat Şirin, dış kulak yolu iltihabı ile ilgili bilgi verdi.

Kulak, dış kulak yolundaki salgı bezleri ile bir salgı üretir. Bu salgının dış kulak yolunu enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi vardır. Salgı dış kulak yolunda ki hücre hareketi ile dışarı doğru itilir ve normal şartlarda kulakta birikmez. Ancak bazı durumlarda örneğin dış kulak yolunun kemik çıkıntılar ile daralması, aşırı kıllanma ve ya dış kulak yolu cildini tutan egzema, seboreik dermatit gibi hastalıklarda hem salgının niteliği değişir hem de kulak dışına doğru taşınması bozulur. Bir başka neden ise bazı kişinin aşırı hassasiyet gösterip kulaklarını tamamen temizleme düşüncesi ile kulak çubuklarını veya benzer amaç için kullandıkları malzemeleri kulak kanalının iyice içine sokarak bu salgıyı kulak zarına doğru ittirmesi.

Dış kulak yolunu tamamen tıkamadıkça çok fazla farkedilmeyen bu birikinti de yüzerken ve ya duş alırken kulağa kaçan su ile şişip dış kulak yolunu tıkadığında kişide kulakta dolgunluk hissi ve işitme kaybına yol açarak sıkıntıya sebep olur. Enfeksiyon gelişmediği sürece ağrı olmaz. Bu durumda bir KBB hastalıkları uzmanına başvurmak gerekir. Ancak KBB uzmanına ulaşmak konusunda sıkıntı varsa çoğu zaman yeterli olmasa da gliserin ve ya herhangi bir sıvı yağ en fazla vücut sıcaklığında iken ( kulağa kesinlikle sıcak şeyler damlatılmamalı) sık aralıklar ile bol miktarda damlatılarak kirin yumuşatılarak bir miktar dışarı akması denenebilir. Ne yazık ki çoğu zaman bu yöntem başarısız olur.

Yapılan bir diğer yanlış da tıkalı kulağı açmak için kulağı kulak çubuğu veya havlu, kağıt mendil gibi cisimler ile karıştırmaktır. Travmatize edilen dış kulak yolu enfeksiyonlara açık hale gelir ve tıkanıklığın üstüne bir de son derece ağrılı bir hastalık olan dış kulak yolu iltihabı eklenir.

Daha önce bu tip sorunlar yaşamış hastaların tatile çıkmada önce KBB uzmanına kontrole gitmeleri ve varsa dış kulak yolundaki cilt probleminin tedavisi ya da birikmiş kulak kirinin temizlenmesi, onları tatilde karşılaşabilecekleri tatsız sürprizlerden korur.

Yaz aylarında sıkça rastlanan ve daha can sıkıcı olan bir diğer problemde dış kulak yolu iltihaplarıdır. Dış kulak yolu iltihabında kulak tıkanıklığı ve işitme kaybının yanı sıra çok ciddi ağrı şikayeti de bulunur. Kulaktan kötü kokulu bir akıntı da olur. Dış kulak yoluna dokunma ile oluşan şiddetli ağrı tipik bulgusudur. Hatta yemek yerken çene hareketleri de ciddi ağrıya yol açabilir.

Enfeksiyon, travmatize olmuş ya da egzema türü bir rahatsızlıktan dolayı hassas hale gelmiş kulağa su kaçması ve gerek sudaki gerekse de dış kulak yolunda yerleşik olan mikropların cilt altına geçmesi ile gelişir. Normalde dış kulak yoluna su kaçması herhangi bir problem yaratmaz. Ancak belirtiğimiz gibi dış kulak yolunun direnci bir şekilde bozulmuş ise enfeksiyona açık hale gelir. Dış kulak yolu enfeksiyonlarında, dış kulak yolunun temizlenmesi ve hem oral yolla, hem de lokal damla şeklinde antibiyotik tedavisi uygulanması gerekir. Dış kulak yolu iltihaplarında mekanik temizlik en önemli unsurdur. Bunun içinde KBB Hastalıkları uzmanına başvurmak gerekir. Hekime başvurmak zaman alacaksa rastgele tedaviler almaktansa asit ortamda mikroplar yaşayamayacağından kulağa birkaç kez sirke damlatmak ve ağrı kesiciler kullanmak hastayı bir miktar rahatlatabilir. Ancak kulak karıştırılmamalı ve kesinlikle su ile temasından kaçınarak en kısa zamanda bir KBB uzmanına başvurulmalıdır. Yine dış kulak yolunda bilinen bir cilt rahatsızlığı olan hastaların tatile çıkmadan bir hekime başvurmaları onları olası bir enfeksiyondan korur.

Kaynak : NTV