Kaşık Adası,balıkçı adası,pide adası

Burgazada ile Heybeliada'nın tam ortasında yer alan ve adını kuşbakışı görünümünün kaşığa benzemesinden alan Kaşık Adası'nın nasıl değerlendirileceğine bir türlü karar verilemedi. Bir dönem kumarhane haline getirilmesi düşünüldü. Sonunda 99 yıllığına "şahsa" kiralandı.

Bugün özel mülk konumunda olan Kaşık Adası'nın kuzey ve güney kıyılarında iki iskelesi bulunuyor. Kayık veya motorla gidip, denizinden yararlanmak mümkün. Ancak karaya çıkmak yasak!

Balıkçı Adası

Büyükada'nın güneyinde, adadan yarım mil uzaklıkta yer alan ada hem yüzölçümü, hem de çoraklığıyla üzerinde yaşama izin vermez.

Bir diğer adı da Tavşan Adası olan Balıkçı Adası'nın bu ismi "hak ettiği" ve balıkçılar tarafından yakıştırıldığı sanılıyor. Olta atmak için denize açılan balıkçılar, mevsimine göre Moda, Haydarpaşa, Boğaz ya da "kanal"da avlayabilecek balığı bulamazsa, son bakacağı yer, son umudu Balıkçı Adası'dır. Balıkçı Adası, bugüne kadar hiçbir balıkçıyı hayal kırıklığına uğratmamıştır.

Pide Adası

Tuzla Deniz Harp Okulu ile Bayramoğlu'nun arasında kalan, sahilden 1 deniz mili açıktaki Pide Adası da "Özel Mülk"tür. Üzerindeki zengin bitki örtüsü ile kişiye uzaktan da olsa huzur veren adaya, tıpkı Kaşık Adası'nda olduğu gibi çıkmak yasaktır. Ancak bu Pide Adası'nda biraz daha abartılmıştır. Adaya kayık veya motorla yaklaşmanıza dahi izin verilmemektedir.