Çocuklu Aileler İçin İlginç Tatil Tavsiyeleri!..

Çocuk sahibiyseniz, eskisi gibi bavulunuzu toplayıp, kolayca kapıyı çekip çıkamayacaksınız. İşte tavsiyeler:

Çocuk sahibiyseniz, eskisi gibi bavulunuzu toplayıp, kolayca kapıyı çekip çıkamayacaksınız. Hülya dergisi bu ayki sayısında tatil planı yapan çocuklulara özel bir rehber hazırladı. Rehberde bavul hazırlamaktan seyahate, hatta tatilde yakalanabileceği hastalıklara kadar pekçok soruna nasıl önlemler alınması gerektiği de var.

Plan yaparken...
* Hem seyahat planı yapmak, hem çocukla alışveriş, hem de bavul hazırlamak bir hayli meşakkatlidir. Yalnız bu aşamayı gözünüzde büyütmeyerek işleri kolaylaştırmak yolunda ilk adımı atmış sayılırsınız.

* Ülke dışına çıkacaksanız, bölgeyi çocuğunuzun doktoruna danışın. Bölgedeki mikrop riskini öğrenin. İlaçları varsa yanınıza almayı unutmayın.

* Yanınıza temel eşyalar alın, taşıyamayacağınız kadar yükün altına girmeyin. Tekerlekli bavullar son derece kullanışlıdır. Küçük çocuk bavulları da işe yarar. Üç-dört yaşından sonra çocuğunuz kendi eşyalarını bu bavullarla taşıyabilir.

* Yolculuk boyunca ıslak havlu, oyuncak ve yiyecek-içecek bulundurun.

* Seyahatte çocukların en muzdarip oldukları konu mide bulantılarıdır. Uçakta bunun için kanat üstünde seyahat edilebilir. Diğer yolculuklar için ise yolculuktan iki-üç saat önce çocuğa verilebilecek ilaçlar olduğunu unutmayın.

* Yolculuk zamanı için çocuğunuzun uyku vakitlerini dikkate alın.

* Çocuğunuzla ilk kez tatile çıkacaksanız, turla seyahatleri tercih edin. Planlamayı tur şirketlerine bıraktığınızda size ve çocuğunuza daha fazla zaman kalacaktır.

* Otellerdeki çocuk kulüpleri tatilde hem onun iyi vakit geçirmesini, hem de sizin rahat etmenizi sağlayacaktır.

* Kalacağınız yere vardığınızda çocuğunuza, hemen etrafı gezdirerek mekanı tanımasını sağlayın. Rehavete kapılıp da evde almayacağınız riskler karşısında tetikte olun.

* Tatilde kalabalık yerlerde bulunulacağı için çocuğu göz önünden ayırmamak gereklidir. Onun boynuna takacağınız bir düdük işinize yarayacaktır. Eğer birden fazla çocuğunuz varsa ikisine de yakın renklerde bir şeyler giydirmeniz, onları kolaylıkla fark edebilmenize yardımcı olur.

* Tatilde çocuğunuz da siz de rahat etmek istiyorsanız, bebek arabasına dönüşebilen sırt çantalarından edinin. Birden fazla çocuğunuz varsa pusete takacağınız ufak bir parça ile ikinci çocuğunuzu da rahatlıkla taşıyabilmeniz mümkün olur.

* Bebeğinizi emziriyorsanız, yanınızda yazlık bir hırka ya da saklı açılma yerleri bulunan bir emzirme gömleği bulundurmalısınız.

* Çocuklar yeni tuvaletlere alışma konusunda zorluk çekebilirler. Bu yüzden tatile çıkmadan önce ev dışında nasıl tuvalete gitmesi gerektiği konusunda onu eğitebilirsiniz.

Güvenliğe dıkkat!
* Çocuklar için ideal olan sahiller yumuşak kumlu, bol gölgelikli, yosun ya da çakıl taşı olmayanlardır. Tuvaleti ve kafesi olan bir yerde siz de çocuğunuz da çok daha rahat edersiniz.

* 10.00-17.00 saatleri arasında çocukları güneşe çıkarmayın. En az 40 koruma faktörlü güneş kremi kullanın. Güneş ışını geçirmeyen mayolar ya da UV ışınından koruyan açılır kapanır çadırlar işinizi görebilir.

* Havuz ve denizde çocuğunuzun yanından ayrılmayın.

* Çocukların yemekle olan problemleri tatilde de büyük sorun yaratır. Otelde evdekinden farklı lezzetler söz konusu olur. Çocuğunuzu denediği her farklı yemek için sevdiği bir tatlıyla ödüllendirerek damak tadını geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.