Kilitbahir Köyü

Kilitbahir köyü Çanakkale nin avrupa yakasında, Çanakkaleyi panoramik olarak gören şirin bir köydür.

Köyü nün tarihi; Antik çağ a ve Roma dönemi ne kadar dayanmaktadır. Osmanlıların Gelibolu ya gelişleri 1356 yılında olmuştur. Çanakkale boğazının en dar noktasında bulunan ve denizin kilidi (Kilit=kilit, bahr=deniz)anlamına gelen Kilitbahir de 1914-1915 yıllarında Türklerin mertlik savaşları yapılmıştır.

Burada Türkiye Cumhuriyetinin ilk temelleri atılmakla kalmamış, dünyada sömürgeciliğe karşı bağımsızlık ilanları da Çanakkale savaşından sonra başlamıştır. Avustralyalı ve Yeni Zellendalılar, İngilizler den bağımsızlıklarını Çanakkale savaşlarından sonra aldıklarından, her yıl Cumhurbaşkanları ve Başbakanları seviyesinde 24 Nisanda Çanakkaleye gelerek kutlama ve ayinler yapmaktadırlar.

Bu dopdolu tarihinin yanında Gelibolu yarımadası, Kilitbahir köyü doğa ve Ege Deniz inin güzelliklerine de sahiptir.
Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı nda yaşayan tarihi görmek ve ziyaret etmek için 2-3 güne ihtiyaç vardır. Bunun yanısıra Ege denizinin çam ormanları, kumsalı ve tertemiz denizin de tatilde yapılabilir.

Villa Bağcı Apart ev Pansiyonu bu tarih ve güzellikler içinde bulunmaktadır. Çanakkale nin tam karşısında ve Çanakkale merkeze feribotla 10 dakikadır. Köy sakinliğinde ve huzurnda, kuş sesleri içinde hem tatil yapılabilir, hemde yaşayan tarih görülebilir.