Dalaman’da rafting sezonu başladı..


Muğla’nın Dalaman ilçesinde rafting sezonu başladı. Dalaman Kaymakamı Ahmet Deniz sezonun ilk raftingini Rus ve Alman turistlerle birlikte yaptı.

Dalaman Çayı’nda rafting sezonunu açan Kaymakam Ahmet Deniz, Dalaman Çayı Rafting Parkuru’nun Türkiye’nin en önemli parkurlarından birisi olduğunu söyledi.

Raftingin, bölge turizmi için büyük bir önem taşıdığını kaydeden Deniz, şöyle konuştu:
“Herkes bu doğal kaynaklara sahip çıkmalı. Dünyanın her tarafından bu spora meraklı insanlar Dalaman’a gelerek bu sporu yapabiliyorlar. Alternatif turizm açısından rafting, bölge için çok önemli. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist bu heyecanı yaşamak için bölgeye geliyor.”

Dalaman Çayı’nda yıllardır rafting, rehberliği yapan Fatih Keskin de rafting sporunu 14 yaşından 70 yaşına kadar sağlığı elverişli herkesin yapabileceğini ifade ederek, “Dalaman rafting parkuru, bu spora çok elverişli. Günde yaklaşık 600’ün üzerinde kişi bu heyecanı yaşamaya geliyor. Bu yıl rafting yapmaya özellikle Rus, Alman ve İngiliz turistler geliyor” diye konuştu.

Yaklaşık 3 saat süren Dalaman Çayı Rafting Parkuru’nu Dalaman Kaymakamı Ahmet Deniz, Garnizon Komutanı Üsteğmen Sedat Öz, İlçe Emniyet Müdürü Hakkı Özdemir, Dalaman Gençlik Spor İlçe Müdürü Ali Çelik, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Naim Özer ve Ziraat Bankası Dalaman Şubesi Müdürü Yıldıray Tüzel ‘den oluşan “Dalaman Rafting Timi” başarılı bir şekilde tamamladı.

SULAR ALTINDA KALACAK KÖPRÜNÜN ALTINDA RAFTİNG
Bölgede rafting yapan, yerli ve yabancı turistler Dalaman’da yapımı devam eden Akköprü Barajı’nın tamamlanmasıyla sular altında kalacak olan tarihi Akköprü’nün altından son kez geçme fırsatını da buluyorlar. Turistlerin bir bölümü ise tarihi köprünün altından yaptıkları geçişi kameraları ile görüntülüyor.

Antik ismi İndos olan Dalaman Çayı’nın toplam uzunluğu 229 kilometre. Batı Toroslar’ın Göktepe ve Yaylacık dağlarından inen kolların birleşmesiyle büyüyen çay, dar ve derin bir vadi içinde akarak, Ortaca’nın 8 kilometre güneyinden denize dökülüyor. Akdeniz ve Ege’de yer alan turistik yörelere yakınlığı nedeniyle, yerli ve yabancı turistlerce ilgi gören Dalaman Çayı’nda yıl boyu rafting yapılabiliyor.