Uygun fiyata, vizesiz tatil olanaklarıTürk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler, yurt içindeki tatilin maliyetine yakın, ama daha farklı, eğlenceli ve egzotik bir seyahate olanak sağlıyor.

ANKARA - Türkiye’deki tatil için bütçe ayırabilenler Tunus’a, Akdeniz kıyılarını dolaşmayı sevenler “Dalmaçya Turu”na, Kızıl Deniz’e dalıp, piramitleri gezip, Şarm El Şeyh’te plaj keyfini çıkarmayı hayal edenler ise Mısır’a uygun fiyatlarla tur bulabiliyor.
Akdeniz çanağındaki Fas, Tunus ve Mısır’dan, Uzakdoğu’nun egzotik ülkeleri Tayland ve Singapur’a, Güney Afrika’dan, Arjantin ve Brezilya gibi Latin Amerika ülkelerine bir çok ülke, Türk tatilcilerden vize istemiyor.

Farklı, eğlenceli ve egzotik bir seyahate çağıran bu ülkelerdeki tatiller de aslında, Türkiye’de Ağustos ayında çıkılan tatile yakın maliyet sunuyor.

Buna göre, bu ay, en cazip ve uygun fiyatla yurt dışı seyahatleri sıralamasında bir numarayı Dalmaçya Turları, ikinciliği Mısır, üçüncülüğü Tunus, dördüncülüğü Fas, beşinciliği de Taylad ve Singapur alıyor.

DENİZ VE PİRAMİTLER BİR ARADA
Etstur Yurtdışı Turlar Müdürü İbrahim Cenk Okumuş’un verdiği bilgiye göre, her cumartesi, İzmir’den gemiyle “Dalmaçya Turu”na çıkılabiliyor.

Vizesiz yapılan turla, Dalmaçya kıyıları, Arnavutluk, Hırvatistan, Karadağ ve Bosna-Hersek bir hafta içinde geziliyor.

Okumuş, “Gece yolda, gündüz başka limanlarda, her gün başka yerleri görme imkanı sunmasıyla çok keyifli ve renkli, çocuklu ailelerin de katılabileceği bir tur. Çoğu insanın görmek istediği yerler tek turda gezilebiliyor, ısrarla tavsiye ediyorum” dedi.

Pasaport, iki resim, nüfus cüzdanı fotokopisiyle hemen vize verilen Mısır’da da hem deniz-kum-güneş hem kültür turu yapmak mümkün.

Kızıl Deniz’e dalma, plajlarda kumların ve sıcak denizin keyfini çıkarma, Kahire’de piramitleri görme şansı veren turlar, ziyaretçileri dünyanın en gözde turizm bölgelerinden biri haline gelen tatil beldesi Şarm El Şeyh’te ağırlıyor. Şehirde, nem olmadığı için 35 derecenin bile hissedilmemesi, sıcaktan bunalmayı önlüyor.

Mısır’da 7 gece, her şey dahil tatil için, uçak masrafları dahil, normal standartlardaki bir otelde kalınacaksa 289 Euro, daha iyi bir otelde kalınacaksa 500 Euro civarında gibi fiyatlar sunuluyor.

AYNI MASRAFLA, ANTALYA YERİNE TUNUS
Hem farklı ülke görmek hem de Türkiye’deki tatil kadar harcama yapmak isteyenler için ise Akdeniz’in kıyısında en uygun ülke ise Tunus.

Deniz ve hava sıcaklığı Antalya ile aynı olan, uçakla sadece 2,5 saatte ulaşılan Tunus için evden çıkarken pasaportunuzu yanınıza almanız yeterli.

Antalya’da bu dönemde artık iyi bir otelde yer bulmanın zor ve yüksek maliyetli olduğuna dikkat çeken ETS Yurtdışı Turlar Müdürü Okumuş, “Antalya’da bu dönem iyi bir otel gecelik 100 Euro fiyat veriyor. Bu nedenle Tunus beğeniyle satılıyor. Çünkü, fiyatları makul düzeyde ve Antalya’ya göre, sadece bir saat daha fazla uçarak, yakın maliyetle başka bir ülke görmüş oluyorsunuz” yorumunda bulundu.

Tunus’a, 4 gece 5 gün uçak dahil tatil programları 349-399 Euro arasında değişiyor.

Deniz-kum-güneş tatili yerine kültür turuna çıkmak isteyenlere “renklerin ve güneşin ülkesi” Fas da vizesiz seyahat imkanı sunuyor.

Fas’ta, özellikle ABD Film Enstitüsü’nce “tüm zamanların en iyi aşk filmi” seçilen “Kazablanka” filmine adını veren Kazablanka şehri ile Atlas dağlarının dibinde, çöl ambiyansı sunan Marakeş’e turların ilgi çektiği belirtiliyor.

Fas’ta 4 gecelik tatil fiyatı ise 600 Euro civarında.

UZAK DOĞU ASLINDA UZAK DEĞİL
Okumuş, Türk insanında Uzakdoğu’ya gitmenin zor olduğu kanısı bulunduğunu belirterek, “Geçen yıllara kadar vatandaşlar, Türkiye’deki tüm seyahatleri otobüslerle yapıyordu. İstanbul-Alanya otobüsle 12 saat, İstanbul-Tayland arası doğrudan uçuş 9 saat aslında” dedi.

Uzakdoğu’nun tatil için “muhteşem bir yer” olduğunu savunan Okumuş, tatilcilerin Uzakdoğu’da hem deniz ve güneşi hem farklı bir kültürde egzotik tatları bulabileceğini anlattı.

Okumuş, “Fiyatlar çok düşük değil ama bu dönem Türkiye otellerine yeni rezervasyon yaptıranlar, bir haftalık tatil için 700 Euro civarında harcamak zorunda. O nedenle vizenin olmadığı Uzak Doğu ülkelerine tatil mantıklı” dedi.

Tur operatörleri, Tayland turları için 549 Euro’dan başlayan fiyatlar sunuyor.

Vizesiz gidilebilen Japonya’yı her şey çok pahalı olduğu, Brezilya ve Arjantin’de de kış yaşandığı için tavsiye etmediğini dile getiren Okumuş, salsa, puro ve mojitoyla özdeşleşen, kolay vize alınan Küba’da ise kasırga mevsiminin yaşandığını ve maliyetin de bin 500 Euro’yu bulduğunu bildirdi.

VAHŞİ DOĞADA TATİL
Vizesiz gidilebilen Güney Afrika da farklı bir seyahat yapmak, safari turlarına katılmak isteyenler için bulunmaz bir yer.

Şu anda kış olmasına rağmen hava sıcaklığının 24 derecede olduğu Güney Afrika’daki turlarda, dünyadaki en meşhur safari parklardan Kruger National Park ile Pilansburg Park, vahşi doğanın ortasında kurulan, yapay tropik sahilleri, casinosu, botanik bahçesiyle Sun City, Masa Dağı, Ümit Burnu, şarap çiftlikleri, balina turları, Nelson Mandela’nın hapis yattığı Robben Island ve meşhur Kristenbosch botanik bahçesi ile vahşi doğa görülebilir.

Öte yandan, ETS Yurtdışı Turlar Müdürü Okumuş, vizesi olanlar için de uçak seyahati dahil, 7 gece için 379 Euro ile İtalya turlarının yine vazgeçilmez olduğunu söyledi.

İtalya turlarının içeriği konusunda da uyaran Okumuş, “Roma’ya gidilip Roma’dan dönülen turlar, biraz daha ucuz olmasına rağmen, fazladan 600 kilometre yapılır. Venedik’e gidip Roma’dan dönmek veya tersi ise 1 gün kazandırır” dedi.

Okumuş, Yunanistan’a vizenin zor alındığını ama Rodos turlarının ilgi gördüğünü sözlerine ekledi.