"En büyük ve en küçük" Avustralya

Avustralya dünyanın en büyük ülkesi; en küçük kıtası. 1700 lerde İngiltere'den sürülen mahkumlar tarafından kurulmuş. Bu başkaldırı ruhunu hala hissediyorsunuz.

Tarihçe
Avustralya, dünyanın en büyük adası ve de dünyanın en küçük kıtasıdır. Kıta kendi içinde de buna benzer zıtlıklar taşır. Kozmopolitan şehirleri, müthiş limanları ve eşsiz görüntüsüyle dünyanın sayılı yerlerindendir.
Bu özellikleriyle Avustralya nefesinizi kesecektir.
Avustralya'nın başkenti Sydney ise kendi içinde ayrı güzellikleri barındırır.

SYDNEY:
Sydney Avustralya'daki en eski yerleşmelerden biridir. Ülkenin ekonomik dahil her açıdan başkenti olmasına rağmen gerçekte başkenti değildir. Jackson limanının göz kamaştırıcı kıyılarında kurulmuş olan bu kadar güzel bir şehre dünyanın başka bir ye rinde rastlamanız imkansızdır

Genel Bilgiler
Para Birimi: Avustralya Doları

Konuşulan Diller: Resmi dil İngilizce' dir.
Ancak konuşulan İngilizce' yi anlamak zaman, zaman
değişik aksanlar yüzünden zordur.

Uçuş Süresi: Aktarmalı 17 - 22 saat.

Saat Farkı: Doğusu 7 saat, batısı 5 saat ileri.

İklim - Sıcaklık: Her mevsim ziyaret için uygundur. Eylülden kasıma ilkbahar , aralıktan şubata kadar yaz, marttan mayısa sonbahar, hazirandan ağustos sonuna kadar da kıştır.Ancak Tasmania ve Victoria eyaletleri bu genellemenin dışında kalmaktadır.

Yaz ortalama sıcaklık: 15-35 C°
Kışın Ortalama Sıcaklık : 0-15 C°

Sağlık İle İlgili Detaylar
Genel bir sağlık problemi yoktur.

Giyim: Çöl iklimi hakim olduğundan gündüzleri için rahat ve yazlık giysiler,
tabii denize girmek isteyebilirsiniz diye mayo, ve gün içinde güneş gözlüğü; geceleri ise serin olabileceğinden sweatshirt bulundurmakta yarar var.

Önemli Telefonlar:
Ülke Kodu' 61
Türk Konsolosluğu: 66 Ocean Street, P.O. Box 222
Wollahra Sidney, Tel: (2) 328 1155
Sidney Kingsford Havalimanı: 2 9667 9893
Turist Ofisi: (02) 360 111

Türkiye' ye Telefon Nasıl Açılır?
0011 +90+alan kodu+telefon numarası
Cep telefonları çalışmamaktadır.

Banka ve Dükkanların Açık Olduğu Saatler:
Bankalar. Pazartesi-perşembe 09:00-16.00; cuma 17:00'ye kadar.

Voltaj Düzeyi: 240 Volt ancak oteller 110 Volt kullanımına uygundur.

KDV: % 10 ile 15 arası vergi uygulaması vardır. Fakat vergi iadesi uygulaması yoktur.

Bahşiş: Eğer hesaba ilave edilmemiş ise % 10 Bahşiş normaldir.

ULAŞIM
Avustralya'ya gitmek demek dünyanın diğer ucuna gitmek demektir.
Güney yarımkürenin en büyük kıtası ve ülkesine ulaşmak için bağlantıların çoğu Uzak Doğu şehirlerinden. Malesef henüz ülkemizden direk uçuş yok.

En güzel bağlantı yeri Singapur. Havaalanını görmelisiniz.
Kimilerince - ki biz de katılıyoruz - dünyanın en güzel havaalanı burada.
Devasa bir kompleks. Her şey gıcır gıcır. Nefis uzakdoğu yemekleri sunan çeşitli restoranlardan, duty free shoplara biliyorsunuz Singapur Hong Kong ile birlikte Uzak doğu elektroniğinin cennetidir mis kokulu çiçekçi dükkanlarından vakit geçirmek için mini atari! salonlarına kadar yüzlerce mekanı ihtiva ediyor burası. Evet, bizce Avustralya'ya gidiyorsanız, bağlantı şehriniz Singapur olmalı. Türkiye'den Singapur yaklaşık 11 saat ( Havayoluna bağlı olarak ). Bunun üzerine 8 saat daha eklemek gerekiyor Sydney için. Beklemeler ile birlikte bu iş 24 saati alıyor açıkçası.

--------------------------------------------------------------------------------

SYDNEY' E ULAŞIM
Türkiye'den Sydney'e ulaşım çeşitli havayolları tarafından sağlanmakta.
Biggtravel sizin için araştırdı : Komfora önem veriyorsanız ve birazcık fazla ücret ödemek sizin için çok önemli değilse Singapur Airlines birinci tavsiyemiz. Singapur Havayolları Dubai' de 45 dakika, bekliyor. Dubai duty free shop dünyanın en ucuzlarından biri. Sıkılmazsınız. Tabii ki bir sonraki durak Singapur. Ve Sydney...

SYDNEY İÇİNDE ULAŞIM
Sydney'in içine ve dışına birçok otobüs servisi vardır. Birçok şirket öğrencilere indirim yapmaktadır. Sydney'de ayrıca özel otobüs turları da vardır. Sydney'den kuzeye Newcastle'a , batıya Blue Mountains'a , güneye giderek Melbourne ve Canberra'ya ulaşılabilir.
Havalimanından şehirdeki önemli duraklara( Kings Cross, Bondi...) periyodik olarak özel otobüs seferleri yapılmaktadır. Diğer otobüsler de Sydney'e yolcu taşır ancak onlar daha az sık kalkarlar. Ayrıca havalimanında sizi otelinize ya da kalacağınız yere kadar götüren limuzinler de vardır. Ancak onlar pahalı gelebilir. Taksiler ise havalimanından Circular Quay'e 15$ , Merkez İstasyon'a kadar ise 10$ civarında tutar.

Sydney'de tren ağı gelişmiştir. Şehirde ayrıca metro sistemi de vardır. Şehirdeki en hızlı ulaşım trenle (city rail) sağlanır. Ancak trenle Sydney'in güney kıyılarına ve Harbour Köprüsü'nün kuzey tarafına ulaşım zordur. Şehirde otobüs ağı daha çok gelişmiştir ancak trene göre daha yavaştır. Şehirde kaybolmaktan korkan insanlar için özel otobüs turları vardır. Limanı gezmenin en iyi yolu ise feribotlardır.

2000 yılından bu yana Sydney'de havaalanı (hem iç hem de dış hatlar)-şehir merkezi ve semtler arasında tren ile ulaşım sağlanmakta.Yalnız ücreti biraz daha fazla. Sydney ve civarina seyahat etmeyi düşünen kişiler için www.131500.com.au internet adresi yararlı bir kaynak olacaktır.Bu sitede tüm tren, otobüs ve feribot hatlarının tarife ve bilgisini bulmak mümkün.

--------------------------------------------------------------------------------

ORYANTASYON
Sydney'in merkezi körfezin güney kıyısında kıyıdan 7 km(4 mil) içeridedir. Sydney Körfez Köprüsü ve liman tüneli şehir merkezini Kuzey Sydney ve kuzey sahile bağlar. Şehrin havalimanı Kingsford Smith şehir merkezinden 10 km (6 mil) güneydedir ve ana otobüs terminali de onun hemen dışındadır.

Sydney'in nüfusu 3.7 milyon civarındadır ve hala hızla artmaktadır. Şehrin içindeki Newtown ,Woolloomooloo , Doğu Sydney, Darlinghurst, Surry Hills, Paddington, Glebe ve Balmain yoğun yerlerdendir. Şehir sosyo-ekonomik açıdan üç bölüme ayrılmıştır: Doğuda Kings Cross'tan South Head'e kadar uzanan zengin banliyö bölgeleri , orta sınıf insanların yaşadığı North Shore ve kıyıdan 50 km (31 mil) içerideki Blue Mountains'a kadar uzanan batıdaki daha az varlıklı banliyöler.

Liman kentin odak noktası konumundadır. Plajları, koyları, körfezleri ve denizkıyısındaki parkları ile kente gelenleri selamlar gibidir. Haftasonlarında liman pahalı yatlarla dolar. Liman eşsiz manzara olanakları ve plaja olan yakınlığıyla görülmeye değer bir yerdir. Kalacak yer bulmak açısından Kings Cross iyi bir yerdir. Daha sakin yerleri sevenler için alternatifler ise Glebe, Bondi Plajı ve Manly'dir