Balon turları Kapadokya’nın simgesi oldu


1997 yılından beri 50 bin turist balon yolculuklarıyla Kapadokya’yı kuş bakışı izledi.

NEVŞEHİR - Bölgede balon turları düzenleyen Göreme Baloons Yönetim Kurulu Başkanı Halil Özaslan, 1997-2008 yılları arasında, büyük çoğunluğu yabancı olmak üzere yaklaşık 50 bin turiste Kapadokya’yı gökyüzünden izlettiklerini söyledi.

Kapadokya’nın sadece peri bacaları ile değil, balon turları ile de ünlü hale geldiğini belirten Özaslan, şunları söyledi:
“1997 yılında kurduğumuz balon şirketi ile bugüne kadar yaklaşık 50 bin turisti uçurduk. Bugüne kadar uçan yolcuların yüzde 90’nını da yabancı turistler oluşturuyor. Yerli turistlerin balon turlarına katılmamasının nedeni ise uçuş fiyatlarının yüksek olması. Bölgede balon turlarına 2005 yılında büyük bir ilgi başladı. Bu nedenle o yıllarda balon filomuzu arttırdık. Kapadokya bölgesi balon turları için çok uygun bir yer. Yaz aylarında İspanya, Avustralya ve Latin Amerika ülkelerinden gelen turistler, kış ayında da Japonlar başta olmak üzere Uzak Doğu ülkelerinden gelen turistler balon turlarına ilgi gösteriyor.”

Balonun en ilkel hava taşıtlarından biri olduğunu vurgulayan Özarslan, “Kimi zaman balona binmekten korkanlar vardır. Güvenli olmadığını düşünüyorlar. Halbuki balon çok güvenli bir hava aracıdır. Korkulacak hiç bir şey yok. Zaten uzun bir yolculuğa da çıkmıyorsunuz. Sadece 2 saatlik bir tur yapılıyor. Çok yükseklere de çıkılmadan balon, kimi zaman alçalarak vadilerin içinde geziniyor” diye konuştu.