Karadeniz'in güzel yüzü

Karadeniz deyince tabi ki tüm şehirler çok güzel, fakat içlerinden biri varki gerçekten Karadenizin omurgası olan Trabzon. Hem ticari hem kültürel hemde inanç olarak Karadenizin gerçek lokomotifi. Bu şehri mutlaka gezip görenleriniz vardır ama ben bir kez daha bir rehber gözüyle sizleri yönlendirmek ve nereleri gezmeniz, görmeniz gerektiğini hatırlatmak istiyorum.
Şehre Batıdan giriş yaparken sizi karşılayan bir yapıyla karşılaşacaksınız, bu semte adını vermiş olan Bizans dönemi yapılarından olan, Haç ( T ) planlı belli bir dönem kilise sonra camii ve günümüzde müze olarak kullanılan, kilise olarak inşaa edildiğinde Dünyada bir eşi daha bulunmayan çan kulesinin ana bina dışında inşa edilen tek kilisesi olan Trabzon Ayasofyasıdır. Burayı gezip gördükten sonra yine şehir merkezie yakın olan ve Soğuksu olarak adlandırılan mahallede, çam ormanının içinde yer alan, 1903 yılında asıl işi Armatör ve Banker olan Konstantin Kabayanidis tarafından yaptırılan, daha sonra Trabzon halkının kendi aralarında topladıkları paralarla ( 10 bin lira’ya ) satın alınarak Atatürke hediye edilen Gazi Köşkü ( Atatürk Köşkü ) nün de gezilip görülmesi gerekmektedir.
Daha sonra şehrin doğusunda bulunan, Maçka yolu ile adının Coşandere ve daha sonrada Altındere olarak bilinen, Değirmen dereyi takiben Karadağın sarp yamaçlarında Theodosios döneminde Atinalı aziz Barbabas tarafından yaptırılan Meryemana ( Sumela ) manastırınında gezilip o eşsiz Freskolarının görülmesi gerekir. Buraları gezerken öncesinde açıkanlar için Trabzon merkezde meşhur Trabzon Pidesi veya coşandere de yöresel yemeklerle ( Karalahana Sarması, Lahana Çorbası, Kaygana, Muhlama, Fırın Sütlaç, Mısır Ekmeği, ... ) karnınızı doyurabilirsiniz.
Şehirden doğuya doğru devam edip gidildiğinde ise Of ilçesinden Güneye doğru dönüp Çaykara yoluyla Doğa harikası olan ve Tektonik bir gölden oluşan Uzungöl e varış. Burada yayla yürüyüşleri ve fotoğraf çekme olanaklarından yararlanma ve gerekirse burada bulunan konaklama birimlerinde geceleyebilir gerekirse de Trabzona dönülür veya Rizeye devam edilir. Hazır buraya kadar gelmişken de İnan tesislerinde o muhteşem Tereyağda Alabalığı da tatmadan ayrılmayın.
İyi Geziler...